Kızılay İdlib’e “Acil Konaklama Evleri” inşa edecek

Çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü Suriye’nin İdlib kentinde, Türk Kızılay tarafından hayata geçirilen “Acil Konaklama Evleri Projesi” binlerce İdlibliye umut olacak. Türk Kızılay, sınırdaki güvenli bölgelerde yapımına başlayacağı 30 metrekarelik prefabrik konutlar için tüm hayırseverlerden destek bekliyor.


Yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalan İdlibli ihtiyaç sahipleri için Suriye tarafında boş alanlara çadır kamplar kuruldu. 12 Ocak'ta ilan edilen ateşkese rağmen rejim ve destekçilerinin yoğun saldırıları altında yaşam mücadelesi veren ve Türkiye sınırına hareket eden binlerce sivile yardım için, AFAD ve Kızılay da sınırda önlem aldı. Canını kurtarma uğruna her şeylerini geride bırakan yüzbinlerce insan ise, buldukları bir zeytin ağacının dibinde yaşam mücadelesi veriyor.

İdlib’de kısıtlı imkânlara sahip, derme çatma brandalarda, kamplarda, zeytin ağaçları altında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla harekete geçen Türk Kızılay, 30 metrekare kullanım alanına sahip, içerisinde tuvalet, banyo ve mutfak bulunan ve su gideri tesisatı da olan 1+1 İdlib Acil Konaklama Evleri inşa etmeye başlayacak.

İlk etapta bin ev yapılacak

İdlip bölgesindeki sivillere yönelik yeni yardım kampanyasını değerlendiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Mayıs ayından bugüne kadar sınır bölgemize 1 milyon insan sığındı. Kasım ayından bu yana gelenler ise 400 bini buldu. Bu insanların 50 bini şu an açıkta. Camiler ve okullar dışında sığınacak bir yerleri bulunmuyor.

Biz bu insanlara ilk etapta 2500 adet çadır yardımında bulunduk. Bu çadırlar yaklaşık 15.000 insanı barındırıyor. Ancak insanların biraz daha aidiyet duygularının olmasını sağlamak amacıyla İdlib’te briket evler adını verdiğimiz bir proje başlattık. Bu kalıcı evler 30 m2 ve içerisinde banyosu, tuvaleti, mutfağı ve yatak odası bulunuyor. İlk etapta 1000 evden oluşan bir briket köy yapmaya karar verdik. Şu anda Cumhurbaşkanımız da idlib ile yakından alakadar oluyor. Zaten bu briket ev talimatını da kendisi vermişti. Bu evlerin en büyük avantajı hızlı bir şekilde kuruluyor olması. Bizler de bölgeye cihaz ve ekipmanları ulaştırdık. Yaklaşık 2-3 hafta içerisinde evler ilk sahiplerine ulaştırılacak. Bunu yanı sıra bölgede bir altyapı, su kuyusu, okul ve sağlık ocağı çalışmalarımız sürüyor.

İdlib sığınmacıları yardımlarınızı bekliyor 

Türk Kızılay, İdlib’teki insanlık dramına karşı tüm hayırseverlerin yardımını bekliyor. İdlib’deki yardıma muhtaç insanlara destek olmak isteyen hayırseverler, 3.000₺ ile bir konaklama evi bağışlayarak veya istediği tutarda katkıda bulunarak ihtiyaç sahiplerine çatı olabiliyor. Hayırseverler, www.kizilay.org.tr adresinde yer alan “Acil Barınma Evi Projesi” başlığı altında bağış yapabiliyor. Banka yoluyla bağış yapmak isteyen hayırseverlerin ise, bağış için “İdlib Ev” açıklamasını ekletmesi gerekiyor.

NEWS

Lorbi PR İNÖNÜ CAD. GÜMÜŞ KONAK APT. NO:28/5 34437 BEYOĞLU GÜMÜŞSUYU / İSTANBUL / TURKEY Lorbi PR
  • Facebook
  • Twitter
  • Flickr
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
Lorbi PR
P. +90 212 249 45 46 F. +90 212 249 62 12 info@lorbi.com
IDA ICCO
Derinev Kurumsal İletişim Danışmanlığı